Mindfullness: teraźniejszość bywa nieznośna, niemiła i wręcz okropna

Po raz kolejny sięgnęłam po książkę “Potęga teraźniejszości” Eckharta Tolle. Zawsze zabieram ją w podróż, kiedy spodziewam się spędzić więcej czasu w samotności. Przypominam sobie jak żyć świadomie w tu i teraz, poddaję się wszystkiemu co wiem na temat mindfullness i staram się zaufać sobie. A teraźniejszość bywa nieznośna…

Sierpień 2018. Jadę służbowo do Macedonii. 5 dni w Skopje okazuje się płynąć leniwie. Jest ciepło, mam zbyt dużo czasu na spacery po mieście i w 80% jestem sama ze sobą. Najpierw buntuję się – zbyt wiele czasu na rozmyślanie i bycie samym ze sobą oznacza również powracanie do ciążących jak kamienie problemów. Wolny czas zmusza mnie do zajęcia się swoimi emocjami i tym jak czuję się ze swoim życiem. Jest okropnie. Ze sobą mam jedną książkę – “Potęgę teraźniejszości” i postanawiam ją nie tyle przeczytać ale przepracować. I chociaż najpierw nie jest łatwo, to jednak z perspektywy czasu wiem, że ten pozornie nic nie znaczący pobyt w Skopje i ogromna samotność zmieniły moje życie. Dlaczego? Bo całą sobą zanurzyłam się w tej okropnej teraźniejszości.

Teraźniejszość bywa nieznośna, niemiła albo wręcz okropna

Mindfullness – ta perspektywa najpierw przeraża

Ból stwarzany tu i teraz bierze się zawsze z pewnego rodzaju niezgody, z bezwiednego oporu wobec tego, co jest. Na poziomie myślowym opór ten przybiera postać osądu. Na poziomie emocjonalnym będzie to taka czy inna postawa negatywna. Nasilenie bólu zależy od natężenia oporu stawianego teraźniejszości, ono zaś z kolei zależy od tego, jak bardzo utożsamiasz się z własnym umysłem. Umysł zawsze stara się negować teraźniejszość i przed nią uciekać (…) Można też powiedzież, że im bardziej szanujesz i uznajesz Teraźniejszość, tym skuteczniej wyzwalasz się spod władzy bólu i cierpienia – a także egotycznego umysłu.

“Potęga teraźniejszości” Eckhart Tolle

Znacie to uczucie, kiedy nagle zaczynacie rozpamiętywać konkretną, często przykrą, sytuację i przeżywać ponownie związane z nią emocje? Albo kiedy niespokojny umysł zaczyna tworzyć masę niepokojących scenariuszy na przyszłość? Nie możecie zasnąć i zamiast dać odpocząć myślom podsycacie wydarzenia z przeszłości czy kreujecie alternatywy przyszłości. Zamiast zająć się tym co jest TERAZ zaczynamy panikować na temat tego co będzie… Ile razy wam się to przydarzyło? Ja codziennie przyłapuję się na wpadaniu w ten schemat.

Życie w teraźniejszości początkowo przeraża. Nasz umysł przyzwyczajony do pewnych schematów zaczyna panikować kiedy tylko to robimy. Wydaje mu się często, że jeśli nie snujemy tysiąca scenariuszy na temat następnego dnia – może wcale nie poradzimy sobie z problemem i wyzwaniem. To bardzo złudne podejście, bo zamiast zająć się tym życiem tu i teraz ciągle od niego uciekamy. Problemy jutra i tak nas dościgną – ale czy ubędzie im od naszego martwienia się? Czy nie lepiej zająć się tylko i wyłącznie tą bieżącą chwilą? Czytaniem tych słów, kształtem tych liter i brzmieniem całych zdań?

Eckhart Tolle w jednym ze swoich rozdziałów pisze, że aby przeszłość i przyszłość odwiedzać jedynie na krótko, ilekroć okaże się, że musimy zająć się którymś z praktycznych aspektów swojej sytuacji życiowej. To ważna uwaga. Sceptycy mogą powiedzieć twoje życie tu i teraz to zwyczajne odwracanie się i negowanie wszystkich problemów. Nie – to radzenie sobie z nimi na bieżąco i zatrzymanie procesu kreowania ich i wyolbrzymiania poprzez ciągłe zamartwianie się…

Teraźniejszość jest jaka jest…

Teraźniejszość bywa nieznośna, niemiła albo wręcz okropna. Jest, jaka jest. Zauważ, jakie umysł przykleja jej etykietki i jak z tego nieustannego metkowania, z ciągłego ferowania wyroków powstaje ból i zgryzota. Kiedy obserwujesz działanie umysłu, wydostajesz się z jego utartych kolein, wyzwalasz spod władzy schematów, wedle których umysł zwykle stawia opór i nareszcie możesz pozwoli teraźniejszości zaistnieć. Daje ci to pewien posmak wewnętrznej swobody, wyzwolenia spod tyranii zewnętrznych okoliczności, prawdziwego spokoju wewnętrznego. Zobacz, co się wtedy dzieje i dopiero potem działaj, jeśli okaże się to potrzebne lub możliwe.

“Potęga teraźniejszości” Eckhart Tolle
Teraźniejszość bywa nieznośna, niemiła albo wręcz okropna

Mój ojciec zawsze mówi mi jest jakie jest, przestań oceniać kiedy tylko wydaję kolejne osądy. Długo nie zgadzałam się z tym zdaniem, ale teraz widzę, że chyba go nie do końca rozumiałam. Naklejanie etykietek zżera całkiem sporo naszej życiowej energii. Nie pomaga w rozwiązaniu sytuacji, w przeżyciu danej chwili i odczuciu konkretnych emocji. Co gdyby zamiast naklejać etykietki i dzielić na dobre i złe zwyczajnie – postanowimy coś przeżyć? To tak jak zamiast oceniać konkretny produkt i przyklejać mu wartościującą etykietkę lepiej jest przyjrzeć się jego kolorom, strukturze, powierzchni i materiałowi. Jest jaki jest. Jest teraz, tak jak my.

Trudno jest czasem ufać sobie i teraźniejszości

Czasem trudno jest akceptować teraźniejszość, żyć w konkretnej chwili i zaufać jej całkowicie. Ja sama mam z tym problemy każdego dnia. Wystarczy deszczowy dzień, a zamiast skupić się na przygotowywaniu posiłku zaczynam wybiegać myślami i tworzyć ponure scenariusze. Czy nie pracuję zbyt mało? A może nie rozwijam się zawodowo w sposób wystarczający”? Czy nie skazuję siebie na porażkę wybierając życie freelancera? Tworzę tysiące scenariuszy i tysiące sytuacji zamiast skupić się na produktach i potrawie, którą przygotowuję. Nawet jeśli to zwykła kawa – to dlaczego nie mogę poświęcić jej teraźniejszej uwagi? Po co sprawiać sobie ból i cierpienie wybiegając poza teraźniejszość? Nawet jeśli ta teraźniejszość jest (czy wydaje się nam) okropna i nic nie znacząca – to jest jaka jest. Jest nasza i żadnej innej nie będzie.

Teraźniejszość bywa nieznośna, niemiła albo wręcz okropna

Zaakceptuj – a później działaj. Zgódź się na wszystko, co niesie ze sobą teraźniejsza chwila, tak jakbyś sam ją skomponował. Zawsze działaj z nią w zgodzie, nigdy wbrew. Zaprzyjaźnij się z nią i sprzymierz, zamiast wypowiadać wojnę. Twoje życie ulegnie dzięki temu cudownej przemianie.

“Potęga teraźniejszości” Eckhart Tolle

Zdjęcia:
Alejandro Alvarez on Unsplash
Erik Brolin on Unsplash
Joshua Newton on Unsplash
Aziz Acharki on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *