Jak przyciągać szczęście? 5 prostych kroków

Jak przyciągać szczęście? Internet wypełniony jest magicznymi przepisami – mamy prawo przyciągania, wizualizację i pozytywne myślenie. Moim zdaniem jednak, każdą zmianę (również pozytywną zmianę) należy zapoczątkować w sobie – zmienić swoje nawyki i sposób myślenia. Bez tego nie zadziała żaden magiczny eliksir i nawet milionowa wygrana na loterii nie sprawi, że staniemy się bardziej szczęśliwi. Oto 5 pierwszych kroków do tego, aby przyciągnąć szczęście…

5 rzeczy, które musisz zmienić, aby przyciągać szczęście

1. Przestań zadowalać innych

Każdy z nas szuka akceptacji i miłości. Chcemy być kochani przez rodziców czy partnera. Chcemy być akceptowani przez przyjaciół, bliskich i kolegów w pracy. To normalne i naturalne – każdy z nas marzy o dobrym środowisku. Jednak ile jesteśmy w stanie zrobić wbrew sobie, aby zadowolić innych? Oczywiście nie ma nic złego w tym jeśli powiemy mamie, że podoba nam się urodzinowy prezent – choć tak naprawdę jest całkowicie nietrafioną rzeczą. Jednak problem zaczyna się tam, kiedy całkowicie wyrzekamy się siebie na rzecz akceptacji i uwagi innych. Idziemy na studia, których nie znosimy – tylko po to aby zadowolić rodziców. Pracujemy w firmie, w której źle się czujemy – tylko po to aby spełnić czyjeś oczekiwania…

Ja również wpadłam kiedyś w sidła cudzych oczekiwań. Z perspektywy czasu – ta lekcja kosztowała mnie kilka lat. Całkowicie wyrzekłam się siebie i swoich marzeń zaciskając zęby i mówiąc wytrzymam, widocznie życie takie jest… Później zaczęłam chorować. Organizm zaczął reagować głośnym sprzeciwem. A kiedy czekałam na wyniki markerów nowotworowych stwierdziłam, że szkoda mi samej siebie na zadowalanie innych…

2. Przestań bać się zmian

Zmiany mogą wydawać się straszne – zgadzam się z tym. Strach ma wielkie oczy, może paraliżować i przytłaczać. Jednak jest ziarno prawdy w powiedzeniu, że wspaniałe rzeczy znajdują się poza naszą sferą komfortu. Trzeba przekroczyć tą magiczną granicę – często okazuje się, że nasz strach związany z jej przejściem to tylko złudzenie.

Zmiana pracy, przeprowadzka, wyjazd – każdy życiowy punkt zwrotny potrafi przerazić. Jedna z bliskich mi osób mówiła mi zawsze – jeśli nie jest to lot w kosmos czy operacja na otwartym mózgu to naprawdę nie ma się czego bać. Strach jest w naszej głowie.

Jak przyciągać szczęście? Zmienić nastawienie do zmian.

Jak przyciągać szczęście?

3. Przestań żyć przeszłością i przyszłością

Kiedyś to było… mówią czasami starsi ludzie każdego dnia karmiąc się przeszłością i dawnymi wrażeniami. Było. Właśnie – BYŁO! Nie wróci. Teraz może być inaczej – i będzie inaczej. Warto skupić się na tym co mamy teraz – umieścić siebie w najszczęśliwszym miejscu – w obecnej chwili.

O teraźniejszości pisałam w jednym z ostatnich tekstów. Teraźniejszość bywa okropna i nieznośna… Zaakceptuj – a później działaj. – pisał Eckhart Tolle w swojej książce “Potęga teraźniejszości” – Zgódź się na wszystko, co niesie ze sobą teraźniejsza chwila, tak jakbyś sam ją skomponował. Zawsze działaj z nią w zgodzie, nigdy wbrew. Zaprzyjaźnij się z nią i sprzymierz, zamiast wypowiadać wojnę. Twoje życie ulegnie dzięki temu cudownej przemianie.

Życie w teraźniejszości początkowo przeraża. Nasz umysł przyzwyczajony do pewnych schematów zaczyna panikować kiedy tylko to robimy. Wydaje mu się często, że jeśli nie snujemy tysiąca scenariuszy na temat następnego dnia – może wcale nie poradzimy sobie z problemem i wyzwaniem. To bardzo złudne podejście, bo zamiast zająć się tym życiem tu i teraz ciągle od niego uciekamy. Problemy jutra i tak nas dościgną – ale czy ubędzie im od naszego martwienia się?

4. Przestań pogrążać się w otchłani…

Każdy kto raz przeżył doświadczenie depresji, wie jak łatwo jest znowu wpaść w otchłań i poddać się jej wpływowi. Codziennie pilnuję się, aby nie wpaść w otchłań – bo wiem, jak wygodnie jest w nią wpaść. Otchłań jednak nie jest rozwiązaniem naszych problemów. Jest miejscem, które obedrze nas z życiowej energii. Jak z niej wyjść? Zwyczajnie – drzwiami, albo oknem. WYJŚĆ. Kosztuje to sporo odwagi, trochę samozaparcia i samokontroli, ale jest to możliwe.

Pamiętaj również, że podobne przyciąga podobne. Chcesz przyciągać szczęście – musisz stać się szczęściem. I chociaż brzmi to jak przepis z poradnika motywacyjnego, to tak dokładnie jest. Jeśli chcesz otaczać się smolistą otchłanią, będziesz przyciągał smolistą otchłań… Mam milion historii ze swojego życia, które idealnie poparłyby zasadę podobne przyciąga podobne, ale to jest chyba temat na inny wpis.

Jak przyciągać szczęście?

5. Przestań dzielić włos na czworo!

Chcę wyjść na kolację do eleganckiej restauracji. A czy nie jest głupio wyjść samemu? Czy ludzie nie będą się na mnie dziwnie patrzeć? Czy wypada? Jak się ubrać? Czy nie ubieram się zbyt skromnie? Nie mam co na siebie włożyć. To głupie, wychodzić samemu – tyle wysiłku i pieniędzy. Zanosi się na deszcz, a co jak będzie padać? Jak będę wyglądała wchodząc do knajpy przemoczona? Co sobie pomyśli kelner kiedy będę chciała stolik dla jednej osoby? Co mam robić? Gapić się na ludzi? Wyjdę na dziwaczkę… Zostanę…
STOP.
Czego chciałaś? Wyjść na kolację. Dlaczego zaczynasz tworzyć dziwne wersje tego wydarzenia?
Oczywiście, ten przykład jest celowo przerysowany, jednak znam wiele osób które potrafią przeprowadzić podobną drogę w sprawie każdej życiowej decyzji czy czynności.
Zawsze mam ochotę zapytać: CO Z TEGO?

Mi też zdarzało się popełniać gafy, oblewać kawą… Kiedyś poszłam do pracy w bluzce z której przez przypadek nie odcięłam metki “15 złotych wyprzedaż H&M”. Szef zwrócił mi uwagę, że coś mam na plecach. Miałam. Ludzie dziwnie patrzyli się na mnie w tramwaju rano – to pewnie dlatego.
Co z tego? Świat się zawalił? Nie. Co więcej, z tego wydarzenia wyszła całkiem niezła anegdota.

Żeby przyciągać szczęście musimy dosłownie przestać myśleć. Przestać dzielić włos na czworo, przestać układać czarne scenariusze, przestać ograniczać samych siebie i przestać się bać. Tylko tyle. To nie jest lot w kosmos i operacja na otwartym mózgu. Da się zrobić.


Zdjęcia:
Andreas Dress on Unsplash
Bryan Garcia on Unsplash
eberhard grossgasteiger on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *