Idź na studia – mówili…

Niebawem matury, niebawem uczelnie znowu będą przechodziły rekrutacje… a dookoła już rozpoczyna się dyskusja po co komu studia? Owszem – studia nie dadzą ci szczęścia. Ale zdradzę tajemnicę – nic co zrobisz przeciwko sobie da ci szczęście…

Studia w Polsce – trochę statystyk

Według statystyk nieprzerwanie od 2009 roku spada liczba studentów w Polsce. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w roku akademickim 2017/2018 studiowało w Polsce (łącznie z cudzoziemcami) 1 291,9 tys. osób. Najwięcej studentów jest w województwie mazowieckim (aż 263 500) – co nie dziwi, jako że w Warszawie znajdują się jedne z największych uczelni w kraju.

Dla porównania – w roku akademickim 2007/2008 w Polsce było aż 1937,4 tys. studentów.

Liczba studentów w Polsce od lat spada…

Młodzi ludzie od lat najchętniej wybierają biznes, administrację i prawo (aż 21,9% wszystkich studentów obecnie uczy się na tych kierunkach). Najmniejszym zainteresowaniem obecnie cieszy się rolnictwo.

Jednak lista kierunków budzących największe zainteresowanie zmienia się. W 2018/2019 roku najpopularniejsza okazała się informatyka (ponad 42 tys. osób chciało studiować ten kierunek). Na drugim miejscu znalazło się zarządzanie (27 tys. aplikacji), a na trzecim – psychologia (22 tys. podań o przyjęcie…).

Idź na studia - mówili...

Studia – czy warto na nie tracić czas?

Pytanie – co czujesz. Jeśli czujesz, że twoja dalsza edukacja może być stratą czasu – pewnie tak będzie…

Osobiście skończyłam dwa kierunki studiów i mam na swoim koncie dyplom. Po drodze zdecydowałam się również na szkołę policealną, błądziłam i szukałam swojej drogi. Moje studiowanie trwało długo, ale nie żałuję, ani sekundy. Bo ta droga była jedną z najciekawszych w moim życiu.

Co więcej – ukończyłam jeden z najbardziej wyśmiewanych kierunków w Polsce – KULTUROZNAWSTWO. Licencjat z kulturoznawstwa nie dał mi eksperckiej, konkretnej wiedzy. Powiem więcej – moim zdaniem, sam dyplom nigdy wam nic nie da. Doświadczenia i działania jakich podjęłam się w trakcie studiów i poza uczelnią w tamtym czasie dały mi wszystko.

Czy to oznacza, że na studia szkoda czasu? Pewne doświadczenia i pewne sytuacje mogły mnie spotkać tylko na uczelni. Studiowanie to nie tylko sesja i wykłady. To znacznie więcej – to przeżycia, a czasem to również pierwsza możliwość wyjazdu z domu rodzinnego i lekcja dorosłości. Prawdą jest jednak, że na studiach o wiele więcej zależy od nas i to my musimy podjąć jakieś działanie jeśli chcemy dobrze wykorzystać dany nam czas i możliwości.

Na jakie studia iść, żeby mieć pracę?

Studiując kulturoznawstwo nasłuchałam się wiele… “Zasilisz pracowników McDonalda i Biedronki” – mówili złośliwi. Nie zasiliłam. Nikt z moich znajomych również w ten sposób nie pracuje, bo każdy odnalazł własną drogę w dziennikarstwie, reklamie, edukacji czy social mediach… Trzy lata kulturoznawstwa pozwoliło wszystkim niezdecydowanym wybrać kierunek w którym chcą pójść dalej. Chociaż uważam, że nie są to wybitnie praktyczne studia, to jednak otworzyły oczy na wiele możliwości i ścieżek wyboru pokazując niezdecydowanym humanistom w którą stronę mogą pójść.

Wydaje mi się również, że żadne statystyki nie dadzą wam łatwej odpowiedzi na jakie studia iść, żeby mieć pracę. To zależy tylko i wyłącznie od was… Bo moim zdaniem, jeśli jest się w czymś dobrym i oddaje się temu całe serce praca również się znajdzie.

Idź na studia - mówili...

Najważniejsze jest wybrać samemu – studium przypadku

Mój kolega z liceum zawsze marzył o dziennikarstwie, a radio było całym jego życiem. Już od liceum udzielał się w młodzieżowych i studenckich rozgłośniach, kochał muzykę, a praca dziennikarza naprawdę go uskrzydlała. Na maturze jednak postanowił zdać rozszerzoną matematykę aby dostać się na… mechatronikę. Porzucił radio, bo jak powtarzali mu rodzice – techniczny kierunek na Politechnice Warszawskiej da mu najwięcej. Dał – uświadomił mu co naprawdę kocha. Z dwuletnim opóźnieniem Marcin rozpoczął studia humanistyczne. Często słucham go w jednej z warszawskich rozgłośni radiowych. Po latach przyznaje, że studia na politechnice nie były tak naprawdę jego wyborem, tylko sugestią rodziców i starszego kuzyna. To ważna lekcja. Jakkolwiek górnolotnie to nie brzmi – nasze życie powinno zależeć tylko od nas.

Skąd biorą się ci najbardziej nieszczęśliwi prawnicy i lekarze?

Z przymusu.

  • wyjedziesz z rodzinnego miasta: studia są często pierwszą okazją do wyjazdu z rodzinnego domu i spróbowania życia na własny rachunek. Dla wielu to trudna lekcja, ale ważna dla wszystkich!
  • poznasz nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach… Poznasz też ludzi, z całkowicie różnych światów. Ale pod jednym warunkiem – musisz pozostać otwarty!
  • studenckie czwartki – nie ukrywajmy czas studiów to też czas imprez. Studenckich imprez na studencką kieszeń.
  • studenckie zniżki – do 26 roku życia będziesz miał m.in 51% na przejazdy PKP 🙂
  • organizacje studenckie – jeśli dobrze poszukasz możesz również rozpocząć udzielać się w wielu organizacjach i klubach. To świetna okazja żeby zrobić coś ciekawego i poznać nowych ludzi.
Idź na studia - mówili...
  • wieczny brak pieniędzy? – legenda o studenckiej kieszeni niestety nadal jest aktualna. Sporo studentów również pracuje, ale czasami zajęcia na uczelni nie dają takiej możliwości…
  • praktyki więcej nauczysz się pracując – tak, zdecydowanie. Ale nikt też nie powiedział, że nie da się połączyć studiowania z praktyką. Wystarczy poszukać odpowiedniego stażu. Studenci wbrew pozorom jako tańsi pracownicy są często poszukiwani!
  • matura co pół roku? Tak, to jest SESJA. Będziesz miał do czynienia ze szkolnymi ławkami, pracami domowymi, wejściówkami (kartkówkami) i nauką. Nie da się ukryć.

Nie musisz być prawnikiem, lekarzem, informatykiem, czy chemikiem. Jeśli nie czujesz tej konkretnej drogi nawet nie powinieneś nim być. Ponoć życie ma się tylko jedno…

Nie ma również nic złego w tym, że się nie wie. Być może studiowanie nie jest dla ciebie – to nic, na rynku jest wiele kursów i szkół policealnych. Lepiej jest wybrać coś i sprawdzić się – niż nie robić nic. To moje skromne zdanie. Jeśli myślałeś, że podam ci łatwą odpowiedź dlaczego trzeba iść na studia, albo dlaczego lepiej je omijać szerokim łukiem – to naprawdę źle trafiłeś. Twoja odpowiedź jest tylko w tobie.


Zdjęcia:
Aaron Burden on Unsplash
Element5 Digital on Unsplash
Joanna Kosinska on Unsplash
Nathan Dumlao on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *